За проекта
Български интегриран продукт за свръхкраткосрочна прогноза – БИНКА
Географското положение и характеристиките на местния климат определят България като една от страните с висока честота на опасни митеорологични явлевия, като градушка, наводнения, гръмотевична дейсност и др. Прогнозата и свръхкраткосрочната прогноза за вероятност за развитие на мощна купесто-дъждовна облачност, както и свързаните с нея валеж от град и проливен дъжд, се извършва от ИА „Борба с градушки“. За целта се използват данни от радарните станции, наземни и сателитни наблюдения в комбинация с числен модел за прогнозиране на времето. Поради локалният характер на опасните метеорологични явления остава трудността за надеждна оценка и прогнозиране им. Допълнителната информация, като количеството водна пара в атмосферата, получено от Глобалните Навигационни Сателитни Системи (ГНСС), има потенциал да се превърне в надежден инструмент за прогнозиране на опасни метеорологични събития. Поради тази причина, Българската мрежа от ГНСС станции е част от проект „Балкан-Средиземноморие обслужване за опасни метеорологични явления в реално време“ (BalkanMed Real Time Severe Weather Service - BeRTISS), който се реализира в транснационалната програма „Балкани - Средиземно море 2014 - 2020“
В рамките на проект BeRTISS е сключен договор за създаване на уеб платформа за Българския интегриран продукт за свръхкраткосрочна прогноза – БИНКА“ (Bulgarian Integrated NowCAsting tool-BINCA).
ИЗПОЛЗВАНИ ДАННИ
- Данни от ГНСС мрежата на ИА „Борба с градушките“ и тази на СУ „Св. Климент Охридски“. Данните от общо 12 референтни станции биват обработена почти в реално време.
- Модел за Изследване и Прогноза “WRF” - Weather Research and Forecasting (WRF). За изчисляване на количеството водна пара в атмосферата, данни за налягането при земята и температурата биват използвани. Водната пара е ключов елемент в състава на атмосферата, кръговрата на водата, образуването на облаци, валеж от тях и стабилност на атмосферата. Двуизмерни карти на количеството водна пара , както и изменениято на водната пара с времето ще бъдат показани.
- Радарна информация ще бъде използвана от 7-те Доплерови радарни станции, като времето необходимо за едно пълно обемно сканиране е около 4 минути. Специализиран софтуер IRIS (Interactive Radar Information System) ще генерира продукти на база обемните сканирания на метеорологичните радарни станции.
- Общо 12 броя автоматични метеорологични станции ще осигуряват допълнителна информация за основните параметри на атмосферата.
КРАЕН ПРОДУКТ
- инструмент за прогнозиране на опасни метеорологични събития ще комбинира радарни и наземни данни, както и продукти от ГНСС станциите.
- Продукти от ГНСС станциите ще бъдат генерирани на всеки час.
- Непрекъснато наблюдение на ключовия параметър – интегрирано водно съдържание.
- Карти, времеви ход и анамации, получени чрез модел „WRF“ , на интегрираното водно съдържание
- Обновена радарна информация на всеки 4 минути.
БЪДЕЩИ ПЛАНОВЕ
- Инструмент за прогнозиране на опасни метеорологични явления ще бъде достъпен на уеб платформа.Обновяването на модела „WRF“ ще се извършва два пъти на ден с хоризонтална стъпка от 4 км, като ще покрива цялата територия на България.
- Прогнозата от прогностичния модел, както и сателитните данни ще бъдат част от инструмента.
- Една година тест период и оперативни настройки се планират.
- Обновяването на информацията ще бъде намалена до 15 минути.
- Информация с цел предупреждение, която касае предстоящите опасни метеорологични явления.
- Интерактивната уеб платформа ще визуализира крайните продукти, които ще бъдат достъпни до всеки дежурен метеоролог, метеорологична служба, регионални звена отговорни за защита на гражданите и околната среда, както и широката общественост в района.
Български интегриран продукт за свръхкраткосрочна прогноза – БИНКА